Rasedate massaaž
Rasedate massaaž on terve ootava ema jaoks meeldiv, kasulik ja igati soovitatav protseduur, mis aitab keha vormis hoida, ennetada turseid, jalgade väsimist, seljavalusid ja valmistuda sünnituseks. Kindlasti tuleks konsulteerida enne massaaži võtmist arstiga – alla scrollides on välja toodud ka erinevad riskid, näidustused ning vastunäidustused.
Kuidas massaaži läbi viiakse:
Massaaži tehakse maas matil, läbi riiete nagu ka Tai massaaži, millest see stiil on ka inspiratsiooni saanud
Matil olles on massööril hea ligipääs last ootava ema seljale, kuna rase on siis külili. Samuti annab maas olemine võimaluse masseerida jalgu kas külili asendis, kui rase suudab olla, siis selili asendis või ka istuvas olekus. Vastavalt sellele, kuidas tunneb ennast laps ja ema saab asendeid muuta ning patjade ja tekkide kasutamisega toetuseks teha olemine võimalikult mugavaks.
NB! Esimesel trimestril on võimalik teha massaaži ka veel laual, kuna kõht ei sega – tähtis on lihtsalt jälgida, et alaselga ei puututa või masseeritaks seda piirkonda väga õrnalt. Põhjuseks on , et alaselga tugevalt masseerides võib see esimesel trimestril sünnituse esile kutsuda.
Lapseootel naisele võib massaaži teha, kui tulevase ema tervis on hea ja rasedus kulgeb normaalselt. Tervisehäirete korral tuleb kindlasti konsulteerida arstiga.
Sagedasemad vaevused, mida saab leevendada massaažiga:
- kerged seljavalud
- raskustunne alaseljas, puusades,jalgades, selja väsimine
- jalgade krambid
- õlavöötme ja kaela pinged
- käte “suremine”
- psüühiline pinge
- unehäired
Riskirasedused ehk millal ei tohiks massaazi teha ilma arsti kirjaliku loata:
- emad alla 18 ja üle 35, mitmike rasedus
- varasemad probleemid rasedusega, eelmise raseduse katkemine
- emakakaela probleemid
- ebanormaalne loote südamelöögisagedus
- looteliigutuste vähenemine või puudumine
- emakasisene arengupeetus
- oletatav Rh-konflikt või muu geneetiline probleem
- madal kaaluiive
- emal endal astma
- diabeet
- südamehaigus
- krooniline kõrge vererõhk
- aneemia
- epilepsia,krambid
- kopsu- või maksahaigus
- uimastite, alkoholi tarbimine
- puudulik toitumine
Lapseootamine on imeline aeg naise elus, kui seda täiel rinnal nautida. Leidke endale võimalusi, mis seda soodustavad ning võtke vastu kehamuutused, mis sellega kaasnevad. Teadlik rasedusaegne ettevalmistus tagab parema enesetunde ning ka kiirema taastumise peale sünnitust.