E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Pärnu mnt 317, 0 korrus. E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Valulik lihasspasm

Krambid, lihaste jäikus – kangus, valu – miks sellised probleemid tekivad?  Mida kujutab endast lihasspasm? Lühidalt öeldes on lihasspasm enamasti meie keha kaitsereaktsioon, mis väldib kehaosa edasist kahjustumist. Lähemalt koostasin väikese kokkuvõtte füsioterapeut Lauri Rannamaa loengu (2007) faktide põhjal.

Spasm

Knee and hamstring injury

Lihasspasmiks nimetatakse elektromüograafilist aktiivsust lihases, mis ei ole meie teadliku kontrolli all, ning ei ole meie kehaasendist sõltuv. See võib olla ja võib ka mitte olla valulik. Lihasspasmid tekivad erinevate stressorite mõjul olgu need siis füüsilist, vaimset või emotsionaalset laadi. Organism vastab stressile lihase jäigastumisega, millede põhisümptomiteks on valu, jäikus, hellus, ebaloomulik kehaasend. Valu, mis spasmiga kaasas käib on pidev, tuim, hajuv ning intensiivistumisel ka terava iseloomuga.

Miks on lihas valus?

Patofüsioloogia*- lühidalt abi – selle valu puhul on mehaaniline surve või kontraktsioon, mis ärritab lihaste, liigeskapslis või kõõlustes paiknevaid valuretseptoreid.  Lihases, mis ei ole võimeline lõõgastuma tekib kiiresti hapnikupuudus, mis omakorda tekitab laktaasi (piimhappe) tõusu. Suurenev laktaat aga põhjustab lihase jäigastumist veelgi. Kui seda tsüklit ei katkestata, muutub kude tihkeks ja see väljendub lihases kõvade väätidena.

Enamikel juhtudel on valulik lihaspasm põhjustatud koe isheemiast (vere juurdevoolu vähenemisest), mille tulemusena tekivad lokaalselt valu põhjustavad erinevad ained  nagu näiteks serotoniin. Lihase isheemia tekib siis kui lihase pinge on suurem kui 30 % maksimumist, sellisel juhul suleb lihas teda toitvad veresooned. Teine põhjus võib olla ka selles, et ainult osa lihaskiude võtab tööst osa, mille tulemusena nad töötavad üle.

Lihaskramp ongi oma olemuselt valulik seetõttu, et ainult osa lihaskiududest läheb krampi ning jõu jagunemine normaalse ja krampis lihase osade vahel aktiveerib mehaaniliselt valuretseptorid.

Kuidas spasme lahendada?Massage-For-Leg-Cramps

Massaaž ning erinevad võtted aitavad massööril lihasspasmidega toime tulla ja neid mõjutada nii, et spasm laheneb ning liigutamine pole enam häiritud. Massaaž on ka juba seetõttu hea, et tihtipeale inimene ise ei suuda kas üles leida õiget punkti , ei saa ise teha kõiki võtteid või asub spasm kättesaamatus kohas. Et ise aga spasme vältida tuleb jälgida, mismoodi igapäevaselt liigutakse ning sportimise puhul ei tohi soojendust ning venitamist kõrvale heita. Samuti on oluline juua vett ning tarbida vitamiine ja mineraalaindeid.

Hoolige enda ja oma lähedaste tervisest!

Kelli Palmiste
Eviva Happyness OÜ

*Patofüsioloogia on teadus patoloogiliste protsesside arengust ja nende kõrvaldamisest.  Patoloogia on haigusõpetus, mis uurib haiguse tekke põhjusi, teket, nähte ning organismi haiguslikke muutusi.