Valu, selle põhjused ja massaaž kui abi

Valu on organismi esmane negatiivse tagasiside mehhanism. See on ka üks peamisi põhjuseid, miks inimene abi otsima tuleb, kas siis arsti või massööri juurde. Et aga abi teadlikult leida, tuleks kõigepealt teada, mis on valu taga, millised on tekkepõhjused ning milline oleks parim abi.

Valude põhjused (üldistatult)

 1. kudede terviklikkuse katkemine – vigastus ja sellega kaasnev patoloogiline protsess;Valu ja selle põhjused
 2. põletik – sh turse, ainevahetushäired, kiniinide moodustumine;
 3. vereringehäired – sh eriti koehingamise takistatus ja ainevahetusjääkide kuhjumine;
 4. silelihaste (sh veresoonte) spasm või väljavenitatud, ka vöötlihaste spasmid ja kõõluste ülemäärane pinge;
 5. surve närvidele – nii kasvajad KNS ja perifeeria närvide juures kui lülisamba degeneratiivsed muutused seoses ebaõige kehahoiaku või ealiste muutustega (diskide dehüdratsiooniga), aga samuti ka mõne lihase kroonilise ülepinge ja pikaajaliselt korduvate alaläviste surveimpulsside tõttu sensibiliseerinud (tundlikuks muutunud) närvi pitsumine ülepinges lihaste sidekirmete vahel. (Klassikalise massaaži õpik, lk 55)

Tahtke teada valu põhjust!

Valu tekkemehhanisme ja vaigistamise võimalusi uuritakse pidevalt. Tänapäevased valuvaigistid on küll sõltuvuse tekkimise suhtes tunduvalt turvalisemad, kui seda oli näiteks kunagine morfiin, ent kui hoolimata kõigest valu algpõhjust ei ravita, tekib kehal ikkagi tolerants ja valuvaigisti kogust on tarvis pidevalt suurendada. Seega ei tohiks massöör valuvaigisteid soovitada, ilma, et teataks, mis on valu tegelik põhjus.

Miks massaaž valu leevendab?

Üks põhjendus, miks massaaž valu leevendab, on inimese automaatses reaktsioonis haiget saanud kohast kinni haarata ja seda hõõruda. Sellise nähtuse füsioloogia seletamiseks pakkusid inglise füsioloogid P.Wall ja R Melzak 1965 aastal välja nn esmase värava kontrollteooria.  Kuna KNS (kesknärvisüsteem) võtab pidevalt vastu tohutul hulgal infot erinevatest retseptoritest ja meeleelunditest ning peab seda piiratud aja jooksul töötlema, siis sel hetkel, kui saabuvat infot saab KNS-i jaoks liigpalju, katkestavad seljaaju närvirakud osade närviimpulsside ülekande, nö „sulgevad väravad“.

(Klassikalise massaaži õpik lk 56)

Valude põhjused versus massaaži toime

Valu põhjuste üldistatud loetelu üle vaadates on alust väita, et erinevalt keemilistest valuvaigistitest on massaažiga võimalik otseselt mitmeid valu põhjuseid vähemalt osaliseltki kõrvaldada.

 1. Massaaž parendab kudede verevarustust, seega likvideerib ainevahetusjääkide kuhjumisest ja hapnikupuudusest tekkinud valu põhjuse (vähemalt teatud ajaks).
 2. Massaažiga saab mõjutada spastilisi lihaseid lõdvenema, seega on võimalik likvideerida vöötlihaste lühenemisest ja kõõluste väljavenitatusest tekkinud valu põhjused.
 3. Massaaž ei saa parendada luulistest muutustest põhjustatud survet närvidele, ent enne tegelike luuliste muutuste väljakujunemist, kui surve on veel põhjustatud luudevahelisi liigeseid kokkutõmbuvate lihaste ja sidemete ülepingest.
 4. Massaaži abil on võimalik vabastada närv, kui see on pitsunud lihtsalt ülepinges lihaste vahele.

(Klassikalise massaaži õpik, lk 56)

Massaaži vastunäidustused teatud valude põhjustele

 1. Põletik ja vigastus algses ägedas faasis (sellisel juhul saab abi kinesioloogilisest teipimisest). Paranemise hilisemas järgus, kus valu on põhjustatud põletikulise metabolismi saadustest (kiinid, histamiin) või armkoe moodustumisest, on massaažiga aga juba võimalik aidata.
 2. Kasvajad valude põhjusena. Kui aga teatud aeg on ravist möödunud ning on arsti luba võib tursete alandamiseks massööri poole pöörduda küll.

Kokkuvõtteks võib ütelda, et enne, kui haarate valuvaigistite järele mõtelge, kas te teate vastust küsimusele miks mul valus on ning kas poleks mõtekam valu põhjus likvideerida, viimase mõneks ajaks leevendamise asemel.

Hoolige enda ja oma lähedaste tervisest. Küsige ning tahtke teada oma võimalusi!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ