Registreeri massaaž‎ile

Liitu Uudiskirjaga

Tselluliit

Tselluliit – mis see on ja miks on temast nii raske lahti saada? NF-Oct24-Can-Cellulite-Be-Treated-With-Diet

Et tselluliiti seletada peab mõistma, et see on osa organismist ning oma olemuselt on ta naha alune rasvkude, mis on keha tagavarade hoidmise koht ja soojusisolaator. Rasvkude kaitseb keha jahtumise eest, varustab keha energiaga nälja korral ja sellesse salvestatakse uus tagavara niipea, kui toitaineid hakkab keha jaoks piisama. (Klassikalise massaaži õpik Lk 34) Tänapäeval on aga toidu võimalused mitmekesised ja tihtipeale on toitainete väärtus suurem meie vajadustest. Seetõttu koguneb ka rasv kergemini ja kuna meie töö on tihtipeale istuva iseloomuga ei kuluta me üleliigset ka ära. 

 Kas rasvarakud on millekski ka head?

Tänu oma ehitusele talub rasvkude hästi survet. Rasvarakud on üksteise suhtes üsna liikuvad ning rasvkudet leidub seal, kus on vaja mehaanilist survet pehmendada ja siseorganeid kaitsta. Peopesades ja jalataldadel on rasvarakke kambrikesteks jagav sidekude eriti sitke ja elastne, toimides vetruvate survete ühtlustavate patjadena. (Klassikalise massaaži õpik Lk 34)

 Kust tuleb sõna tselluliit?

Termini tselluliit võtsid kasutusele prantsuse arstid, tähistades sellega naiste tombulist nahaalust rasvkude, mis pigistamisel tundub pealt lohkudega nagu apelsinikoor. Tselluliidi tekkimist on seostatud naissuguhormooni östrogeeni, rafineeritud toiduainete ületarbimise ja toksiliste jääkainete kuhjumisega. Meditsiinilised uuringud aga ei kinnita toksiinide kuhjumist ning arsti pilgu läbi on tegemist tavalise nahaaluse rasvaga. (Klassikalise massaaži õpik Lk 35)

 Meeste ja naiste rasvkoe erinevus overweight-man-measuring-waist

Põhjuseks, miks nahaalune rasv naiste puusal, reitel, tuharatel, kõhul ja käsivartel jätab lohkliku mulje ning proportsionaalselt palju rasvunumatel meestel ei jäta, on elastiin- ja kollageenkiudude erinev paiknemine meeste ja naiste nahas. Naiste rasvarakud on piklikumad ja püstisemad ning kollageenkiud nende vahel püstjalt kumerad, mistõttu pigistamisel avalduv surve lükkab rakud keskelt üles. Meeste naha kollageenkiud ristuvad üksteisega diagonaalis ning rasvarakud on rombjad ja pealmised kolmnurksed, mistõttu pigistamisel krobelist pinda ei teki, sest välise jõu mõju igas rakus suundub kudede sügavusse. Meeste rasvkude koguneb enam rindkerele ja kõhule. (Klassikalise massaaži õpik Lk 35) See aga ei tähenda, et meestel tselluliiti pole või enda eest hoolitsema ei peaks – isegi kui kõht pole apelsinikoorene tähendab rasvumine organitele ülekoormust ning viimaste rasvumine on tervisele suur risk.

 Miks naiste keha kergemini rasvkudet kogub?

Naiste organismis toimub alates puberteedieast pidev östrogeeni produktsioon, mille üheks väljenduseks on ka rasvkoe hulga suurenemine. See peab tagama tulevasele lapsele piisavad toiduvarud. Seetõttu on tselluliidi kui liigse rasvapadjandi tekkimist kergem ära hoida kui kõrvaldada, sest näljutamisega saab keha sõnumi, et toiduvarud võivad hiljemgi ohtu sattuda – seega esimesel võimalusel laadib östrogeen kõik panipaigad taas täis. (Klassikalise massaaži õpik Lk 35)

Mida siis teha?

Siin toimib jällegi kuldreegel, kui tahta ilusat tugevad sidekude ning tselluliidi vaba(mat) välimust – tuleb valida elustiil,milles on küllalt liigutamist, tervislikku ning piisavat, looduslikku toitu. Tänapäeval on palju toiduaineid laetud täis maitsetugevdajaid, millest jäädakse kiiremini sõltuvusse ning mida seetõttu ka süüakse rohkem. Kõige tervislikum on süüa tooteid, milledest tead, kust see on tulnud. Vahe poetomatil ja oma kasvatatud tomatil ongi maitses ja toitainete rikkuses. Poetomat on mõlemas osas vaesem, mistõttu me söömegi viimast rohkem kui meie kehal vaja.

Niiet igapäevane liigutamine – vähem ümber riideid, sest ka need tekitavad tselluliiti! ning mõistlik toitumine

Hoolige enda ja oma lähedaste tervisest

Kelli Palmiste
Eviva OÜ