E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Pärnu mnt 317, 0 korrus. E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Rahutute jalgade sündroom

Naljaka nimega tõsine meditsiiniline seisund, mis segab tõsiselt und.

Mida kujutab endast RJS?

Kõige enam kirjeldatakse seda tunnet kui sügelust, surinat, närvide tõmblust, krampe ja ringi roomavat imelikku tunnet. Sellised aistingud tekitavad soovi tõusta üles ja ringi liikuda, kui inimesed on alati oma liigutuste peremehed. RJS jalad ei liigu vastu tahtmist.

Kuidas see kindlaks määratakse?

Enamasti järgivad arstid nelja kriteeriumit mille abil diagnoos panna:

  •  tahe liigutada jalgu, kuna te tunnete ebameeldivat surinat või sipelga tunnet;
  •  selline tunne peaks algama või muutuma hullemaks, kui te puhkate või ei tee midagi aktiivselt;
  •  sümptomid lahenevad täielikult või osaliselt, kui te liigutate;
  •  samuti annavad need tundmused endast enam märku õhtuti või öösel.

RJS ilmneb väga tihti raseduse ajal.

Miks see nii on ei ole täielikult välja selgitatu, kuid üks variant on see, et tihtipeale on pärast sünnitust naistel oma organismis puudus rauast. See on aga faktor, mis on RJS tekkele kaasa aitav.

Mis aitaks?

Nagu eelnevalt mainitud kontrollitakse tihtipeale selliste sümptomite puhul inimese organismi raua sisaldust. See aitab taastada dopamiini taset ajus, mis ekspertide sõnul aitab RJS sümptomeid vähendada.Lisaks on leitud, et folaadi ehk B9 ja magneesiumi lisa annustamine aitavad neid sümptomeid samuti leevendada.

Kes on riskirühmas?

Inimesed üle 65. Tüüpiliselt muutuvad sümptomid vananedes hullemaks; paljud sellise konditsiooniga inimesed kannatavad igapäevaselt selle probleemi all, samuti tähendab see olulisi unehäireid ja seda siis juba pärast 50 eluaastat. Kui teil esineb seda probleemi perekonnas, olete te samuti riskirühmas. Ka avaldub see iga järgneva raseduse puhul kindlamalt, kui teil on see probleem ühe raseduse ajal juba olnud.

Mis see endaga kaasa võib tuua?

RJS all kannatajate päeva ja öö rutiin on sügavalt häiritud, mis tähendab vähest välja puhkamist ja see omakorda viib teiste tõsisemate terviseprobleemideni. Samuti on seda seostatud kõrge vererõhu ja erektsiooni häiretega – arvatavasti, magamatuse ja dopamiini puuduse tõttu ajus.

Mis aitaks?Regular-exercise

Erinevad võimlemisharjutused ja sport üleüldiselt, on aidanud paljusi hoida RJS kontrolli all. Samuti on nad täheldanud, et päevadel, mil nad trenni või kergemaid harjutusi ei tee annab sündroom endast kohe märku. Liigne trenn on aga ka paha, kuna sellisel juhul võib asi ka hullemaks minna.

Ka aitab kerge venitamine ja massaaž – seda enne magamaminekut või kui sümptomid avalduvad.

( Tekst tõlgitud  Amanda MacMillan´i koostatud artiklist)

Rahutute jalgade sünroom on miski, mida terved inimesed tihtipeale ei mõista või kui palju see igapäeva elukvaliteeti mõjutab. Peamine on aga see, et te leiate enda jaoks lahenduse, mis aitab teil sümptomeid leevendada, et ülejäänud haigused nii kergelt ligi ei pääseks. Üheks lahenduseks oleks kindlasti proovida massaaži ning lisada oma igapäeva kerge võimlemine.

Päikest ning positiivsust ja rahulikku jalgade päeva!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ