Registreeri massaaž‎ile

Liitu Uudiskirjaga

Palavik

Mis on palavik?

Palavik tähendab kõige lihtsamalt võttes kehatemperatuuri tõusu, mis on normaalsest kõrgem. Kui meie keskmine temperatuur on ümmarguselt 37 C ja temperatur sellest üle loetakse juba palavikuks ning alates 38 C kõrgeks palavikuks.

Keha tõstab oma tavatemperatuuri, kui tal on tegemist näiteks viirusliku või bakteriaalse infektsiooniga. Kui temperatuur tõuseb, tekib palavik ning keha tajub seda kui hüpotermiat (tundes ennast külmemana kui t peaks olema ) Ajal mil keha teeb tööd uue temperatuurini jõudmiseks, ilmnevad tavapärased ja tundut sümptomid nagu külmatunne, värinad, südamelöögi sageduse tõus, lihasjäikus.

Palavik võib olla põhjus muretsemiseks, kuid enamasti ei anna see paanikaks alust, kui just tegemist pole väga väikese lapsega, kel on palavik olnud enam kui kolm päeva või kui palavik on tõusnud liiga kõrgeks, tuues endga kaasa südame seiskumise ohu.

Kuidas keha temperatuuri reguleerib?

Meie keha reguleerib temperatuuri läbi ajuraku, mida kutsutakse hüpotaalamuseks. Hüpotaalamus saadab kehale signaale andes märku, kas ta peaks sooja juurde tekitama või jahtuma. Kui keha peab uuesti üles soojenema pärast palavikuni jõudmist, siis hüpotaalamus saadab instruktsioonid kehale suurendada lihastoonust, värisemist, eritada hormoon epinefriini ja ahendada verresooni.

Kuidas kehatemperatuuri mõõdetakse?

Termomeetriga, mille näitusid võetakse suust, kõrvast, pärakust või kaenlaalt. Kuid need näidud on erinevad, sinu temperatuur muutub pärast söömist, menstruatsiooni ajal, füüsilise tegevuse tagajärjel, erinevate riietega, pärast suitsetamist, samuti oleneb palju päevaest ajast. Näiteks on hommikune temperatur madalam kui päeval või õhtul.

Erinevad keskmised temperatuurid täiskasvanul:

Mõõtepaik: Pärak või kõrvkid-symptoms
Keskmine temperatuur: 37.6 C
Palavik: 38.0 C

Mõõtepaik: Suu
Keskmine: 36.8 C
Palavik: 37.5 C

Mõõtepaik: Kaenlaalune
Keskmine: 36.4 C
Palavik: 37.2 C

Kuna temperatuurid keha erinevates piiirkondades erinevad otsivad arstid ka teisi palavike märkenadu letargia, depressioon, madal söögiisu, unisus, suurenenud valu tundlikkus ja vähenenud keskendumise võime.

Mis tekitab palavikku?

  • Infektsioonid ja nakkusohtlikud haigused nagu külmetus, gripp, HIV, malaaria jmt. Nakkus on kõige levinum palaviku tekitaja.
  • Meditsiini preparaadid nagu antibiootikumid, narkootikumid, antihistamiinid. Need tekitavad nn „ravimi palavikku“  vastand mõju tekke pärast, võõrutuse või ravimi toime tõttu.
  • Trauma või vigastus nagu infarkt, kuumarabandus või põletused
  • Kudede kahjustus – operatsioon, infarkt, suurem õnnetus ja sinikad.
  • Haigused nagu nahapõletik, artriit, mõningad vähivormid, luupus jmt.

Kuidas palavikku ravida?

Mitte kõik palavikud ei vaja ravi, tegelikult on palavik meie kehale tähtis indikaator, selgitamaks välja, mis meil on viga. Samuti on palavik kasulik, kuna see suurendab antiviiruslikku ja vähivastast rakkude kogumit veres, tehes bakteritele ja viirustele paljunemise raskeks.

Palaviku korral on oluline püsida hüdreeritud,kuna palavik tekitab tihtipeale ebamugavustunnet ja kiirendab ainevahetust ning metabolismi ja nii mõnigi võtab seetõttu ibuprofeiini või paratsetamooli. Aspiriini antakse enamasti ainult täiskasvanutele, kuna lastel on risk Reye sündroomile (kesknärvisüsteemi ja maksa raske kahjustus).

Juhul kui palavik tõuseb väga kõrgeks, peab ta ka alla tooma.

 

Üldised juhendid diagnoosiks ja raviksfever-adult

  • Kuni kolme kuused imikud loetkse palavikuliseks, kui pärakust mõõdetud temperatuur on 38 C arsti peaks koheselt teavitama.
  • Lapsed kolmest kuust kuni täiskasvanu eani peaksid puhkama ning püsima hüdreeritud  kui suust võetud temperatuur on alla 38.0 C. Kõrgemad temperatuurid nõuavad ravimeid. Arsti peaks teavitama, kui laps ei allu ravile ning tundub ebatavaliselt letargiline ja ärrituv.
  • Täiskasvanud peaksid järgima samu samme – püsima hüdreeritud ning puhkama, kuid võivad ka võtta ibuprofiini, aspiriini vmt, et palavikku alandada. Kui palavikuga kaasnevad kange kael, pidev ja tugev peavalu ning palavik püsib üle kolme päeva kõrge tuleks teavitada arsti.

http://on.fb.me/1L5Iz5M

Palavik on ebameeldiv kogemus, kuid samas ei tasu seda vihata, kuna see on meie keha kaitsemehhanismiks. Peamine on meeles pidada, et liigne stress ja koormus poel palavikuga hea ja vähemalt üks päev pärast palaviku alanemist tuleks endale veel anda, et keha saaks taastuda ja uuesti palaviku ohtu ei tekiks.

Tervist ning positiivsust!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ