Registreeri massaaž‎ile

Liitu Uudiskirjaga

Päike, UV kiirgus ja silmad

Kuigi tänane ilm on üsna sompus võiks siiski mõtelda korralike päikeseprillide peale ja teha see investeering oma nägemist silmas pidades lihtsalt ära. Miks on see nii oluline?

UV ohtlikkusestimages

Iga silmaarst võib teile ütelda, et liigne UV kiirgus tõstab silmahaiguste riske, sealhulgas kae, silmas kasvajate ja vähi oma. Ka tugev lumest peegelduv valgus võib tekitada üsna ebameeldivaid tagajärgi nagu lumepimedust.

Erinevad lisakasvamised silmas näiteks pterüügium ehk tiibkile teke, ohustab enamasti inimesi, kes veedavad palju aega väljas – näiteks ohustab see eriti surfareid, suusatajaid, kalureid, farmereid, purjetajaid või ükskõik keda, kes veedab piki tunde õues lauspäikese käes või intensiivse UV-kiirguse alades, mida leiab jõgede, ookeanide ja mägede piirkondades. Pterüügium võib välja lüüa juba teismeeas või varastes kahekümnendates, niiet tasub olla ettevaatlik ja mitte hoida kokku päikeseprillide pealt.

Mida teha

On väga oluline teada, et päikesekahjustus võib silmale tekkida igal aastaajal, mitte ainult suvel, niiet kasuta alati korralikke UV- kaitsega päikeseprille ja vajadusel ka laia servaga mütse, et kaitsta oma silmi
Ära lase ennast kergel pilvkattel mõjutada: päikesekiired läbivad udu/hägu ja ka õhemad pilved
Ära mitte kunagi vaata otse päikesesse. Ka päikesevarjutuse ajal, sest see võib tekitada silma reetinale päikese radiatsioonist kahjustusi
Ärge unustage ka lapsi ja perekonna vanemaid liikmeid: kõik on riskialtid ja mida varem silmad kahjustada lapseeas saavad, seda kindla, on, et vajatakse varakult prille või saadakse kahjustusi, mis vanemas eas tähendavad operatsioone.

UV-kiirgus: on hea unele, kui seda tarbida mõõdukalt

Kui me magame saavad meie silmad puhata ning nautida pidevat niisutust. Une ajal puhastub silm ka erinevatest ärritajatest nagu tolm, allergeenid või suits, mis on silmi päevasel ajal võinud ärritada. Et aga hoida unetsükklid normaalsed on mõõdukas päevavalgus silmale vajalik. Meie silmades asetsevad valgustundlikud rakud ja need vajavad päevavalgust, et reguleerida und.

Õues olemine võib aidata lastel ennetada lühinägelikkuse teket

On üsna kindlalt tõestatud, et lapsed, kes on enam väljas, võivad vähendada oma riski arendada lühinägelikkust. Niiet väljas olemine ei ole kasulik ainult meie üleüldisele tervisele ja

the girl is happy summer sun

the girl is happy summer sun

immuunsüsteemile vaid on ka kasulik silmadele. Ja kui lastega rääkida ning neid õpetada päikesesse suhtuma austusega – ka nahka on ju vaja kaitsta – siis püsivad ehk nende silmad kauem terved. Rääkimata sellest, et vähem toas, arvuti taga oldud aeg on nii või teisiti kasulik.

http://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/sun

Niiet uurige päikeseprillide kohta ja eriti juhul, kui olete palju õues – meie kliimas ei ole päike küll nii ere ja pidev kui lõunamaades, kuid UV-kiirgus on tal sellegi  poolest. Mõnus silmad kinni päikese võtmine on aga teatud koguses jällegi kasulik. Niiet ennekõik mõõdukust prillide kasutamisel ja ilma olemisel.

Selget nägemist!

Kelli Koppelmann
Eviva OÜ