Registreeri massaaž‎ile

Liitu Uudiskirjaga

Päike ja päevitamine

Mida tähendab meie naha jaoks päevitus?

Päevitades hakkavad meie nahas olevad melanotsüüdid tootma melaniini, selline käitumine on naha reaktsioon päikesest tulenevalt ultraviolett kiirgusele. Selle pigmendi võimuses on imendada UV radiatsiooni, nii et see kaitseb meie rakke UV kiirguse eest. Melaniini teke võtab aga aega, see on ka põhjus miks me ei päevitu ühe päevaga. Kui korrata päikese käes olemist 5-7 päeva jooksul natuke aega korraga alustavadki rakud pigmendi tootmist, mis on meie naha jaoks kaitsva efektiga.

Selline naha reaktsioon on tavapärane kaukaaslastele, paljudel teistel rassidel toimub melaniini tootmine pidevalt ja nahk on teatud pigmentatsiooniga koguaeg. See tähendab ka vähem nahavähi juhtumeid, kuna nahk on UV kiirgusele vastupidavam.

Miks on nahatoon päevitades erinev?8_different_shades

Melanotsüüdid toodavad tegelikult kahte eri pigmenti: eumelaniini ehk pruuni ja feomelaniini ehk kollast ja punast. Punapeadel on suuremas ülekaalus feomelaniin, mis on ka põhjuseks miks nad nii hästi ei päevitu. Kui rääkida albiinodest ei ole neil keemilist võimalust melaniini tootmiseks, kuna neil puudub ensüüm türosinaas. See tähendab, et neil puudub melaniin nahas, juustes ja iiristes.

Kuidas päikesekiired ikkagi töötavad?

Päike jõuab maale kolmes eri vormis: infrapunakiirtena (kuumus); nähtava valguse ja ultraviolett kiirtena. Lisaks on ultraviolett omakorda jaotatud kolme kategooriasse:uv_index_chart

UVA – tuntud ka kui must valgus, mis põhjustab päevitust

UVB – mis põhjustab päikesepõletust

UVC – see on atmosfääri poolt filtreeritud ja ei jõua meieni.

99% päikese UV radiatsoonist on UVA kategooria. UVB on aga see, mis põhjustab enamikke päikesest tulenevaid  probleeme : naha vananemine, kortsud, vähk jne. Siiski ei ole ka UVA kõige tervislikum.

UV kiirgus on ka peegelduv näiteks peegeldab lumi 90% Uvst – see on ka põhjus lumepimeduse ja korralike põletustele kui te näiteks sõidate päikselisel päeval suuskadega. Liiv võib peegeldada kuni 20 % UVB, mis tähendab, et rannas oled sa eriti UV kiirgustele haavatav.

Kaitsekreemid ja UV vastane klaas

On aga hea teada, et meid kaitsevad mitmed variandid põletuse eest ja on palju mis me ise teha saame. Üks, mis imeb UV kiired täielikult endasse on tavaline klaas – näiteks ei ole võimalik kasvuhoones ära põleda – igaksjuhuks kontrolli aga, et tõepoolest klaas mitte plastik katab kasvuhoonet.  Nii omavad ka päikesekreemid samu kemikaale imades UV ohtlikke toimeid endasse ja kaitses nahka.

Päikesepõletus

Päikesepõletus tähendab aga seda, et kui su nahk on saanud liialt päikest, tekib hilinenud ultraviolet B- põhjustatud nahapunetus, mis tekib kui veri koguneb põletada saanud kohale naha alla. Mis tähendab omakorda, et tegemist on spetsiifiliste rakkude kahjustumisega, mida põhjustab ultraviolett radiatsioon. Verevool tähendab ,et keha üritab parandada tekkinud kahju.

Info kogutud : http://bit.ly/11RN2Ut

Kuidas põletust vältida?17628

Et vältida korralikku ära põlemist ning rakkude kahjustamist tuleb nahka hooldada ning mitte liiga kaua päikese käes veeta. Samuti tasub päikest võtta vähem kahjustavatel kellaaegadel – hommikul enne 12 ja pärastlõunal pärast kella 4. Hetkel on meil nii kuumad ilmad, et päike hakkab peale väga hästi ka nendel kellaaegadel.

Samuti tasub ette vaadata veest tuleneva peegeldusega, ujudes ning vees mängides on keha jahedam ja tihtipeale ei märkagi kui punaseks on nahk tõmmanud. Hiljem tasub kasutada nahka toitvaid ja rahustavaid kreeme, mis ei tohiks kuumust isoleerida. .Erinevad salvid, kreemid, rasv ,või, hapukoor, aaloe jms teevad kasu asemel kahju. Kui naha pinnale tekib rasvane kiht, siis kuumus ei pääse välja ja läheb edasi sügavamatesse kudedesse. Mida siis osta – üks variant on Burnshield hydrogel, mille leiate apteegist: http://www.apteekonline.ee/…/k01b_burnshield_hydrogel

Tervislikku päevitamist!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ