Registreeri massaaž‎ile

Liitu Uudiskirjaga

Naised – raskuste tõstmine on tervisele kasulik!

Raskuste tõstmine on tihtipeale loetud meeste alaks, kes tahavad endale suuri biitsepseid ja niiöelda kuuspakk kõhulihaseid. Tegelikult tähendab jõutreening palju enamat ja on tervisele kasulik. Olen ennegi kirjutanud just jõusaali kasulikkusest kuna see on näiteks taastusravi juures väga kasulik ning suurepärane vahend et teie liigesed ja lihased taasuksid kontrollitult ja hästi. Kuna tegemist on treenimisviisiga, kus te saate kontrollida oma liigutusi on see parim viis, eriti kui teie tavaspordiala on liikuv ja tehnika ei ole kõige lihtsam.

Alaealaised ja teismelised 

Beautiful young caucasian fitness woman working out with hand weights, arms outstretched building strength.

Uuringud on näidanud, et igasuguse treeningug seotud olemine on noortele naistele hea nii vaimule kui ka enesekindlusele, lisaks on sel võime jätta endast maha positiivsed harjumused, mis võivad kesta terve eluea.

Kahjuks lõpetavad aga paljud noored naised siiski oma treeningud juba varases teismeeas ja kui seda võrrelda poistega on trenni pooleli jätmise protsent tüdrukutel palju suurem.

Põhjuseid on palju, kuid üks neist on see, et poisid naudivad palju enam tiimisporti ja selles osalemist. Selle tõttu on seda enam hea kui tüdrukud, kes suuremates gruppides osalemist ei soovi, hea proovida raskuste tõstmist – see annab individuaalselt hea suuna tervislikkuse poole.

Tugevatest tüdrukutest saavad tugeva naised

On mitmeid psühholoogilisi kasutegureid, et ennast tugevdada – olgem ausad, noored tüdrukud kasvavad ikka veel üles keskkonnas, kus sool on omad plussid ja miinused ning stereotüübid võtavad tihtipeale olukorra üle. Niiet kui naine tunneb ennast tugevana füüsiliselt saadab see võimsa sõnumi ka vaimule.

Samuti on teaduslikult tõestatud, et jõutreening on kõige effektiivsem viis treenida lihaseid ja suurendada luutihedust. Mis on siinkohal aga väga oluline on see, et kui treenimist alustatakse juba teismeeas annab see luutihedusele palju juurde ka hilisemas eas. Kuna naised on altimad luuhõrenemisele on see väga oluline fakt.

Aga see paneb ju kasvu kinni!

Siinkohal on tegemist müüdiga, mis on juba mõnda aega ümber lükatud. Jõutreening ei saa kuidagi mõjutada lapse kasvamist, samuti nagu noorelt korvpalli mängima hakkamine ei saa su lapsest pikka täiskasvanut teha.

Üks vastav teaduslik uuring hõlmas 28 aasta kestel teismeliste jälgimist, kui nad treenisid ennast raskusi tõstes. Doktor, kes uuringut tegi ütles järgmist „ Jõutreening, kui seda harrastada kontrollitud keskkonnas ja juhendaja käe all, aitab lapsi ja teismelisi kõigi atleetlikkuse võimetega, aidates neil saada tugevamaks ning tõstes nende üleüldist tervis ja heaolu“

Rõhk on siinkohal heal tehnikal ja õigetel liigutustel, samuti sellel, et lastel ei lubata tõsta maksimaalseid raskusi enne, kui nad on jõudnud oma luustiku küpsuseni. Mis tähendab, et jõutreening aitab lastel saada tugevamaks ja tervemaks ilma negatiivsete tervislike järelmõjudeta.

See uuring jõudis järelduseni, et hästi läbi viidud jõutreeningu programm tagab madalama vigastuste riski kui väga paljud teised spordialad nagu näiteks võimlemine või korvpall.

20, 30 ja 40ndad

Lihasmass ei ole midagi, mida enamik naisi endale eesmärgiks seavad, pigem tahetakse olla heas toonuses. Selline toonuse saavutamine pole aga saavutatav ilma madala keharasva taseme ja suurenenud lihasmassita.

Ja siinkohal tulebki jõutreening jällegi pildile. Nii nagu sa kulutad treenides kaloreid, on jõutreeningul oma lisakasu ka siis kui sa ennast ei treeni – nii tööl, puhkehetkel kui ka magades.  Ameerika Meditsiiniline Spordikolledž on leidnud, et juba kõigest üks kg lisa lihasmassi aitab sul põletada enam kaloreid ka puhates – lausa kuni 100 kcl päevas.

Ka võtab lihas vähem ruumi, kui rasv niiet treenides vähendad sa oma füüsilist mssi nähtavalt, kuigi kaal võib püsida sama või isegi veidi tõusta.

Lisaks aitab treenimine alandada ärevushäireid, mis kimbutavad naisi palju enam kui mehi.

Hakka aga raskusi tõstma MemmA strong grandma

Pärast menopausi alaneb lihasmass naistel hoogsalt, mis tähendab ka enam riski kukkumistele ja luumurdudele. Samuti on raskem teha igapäevaseid asju nagu käia treppidest või tõsta raskeid kotte.

Ka on lihasmassi kadumise kõrvalnähtudeks aeglasem seedimine, mis viib rasva kogunemiseni ja ka keha temperatuuri hoidmise halvenemiseni. Jällegi on siinkohal suur abi raskuste tõstmisest, kuna see aitab nende probleemide vastu ja viimased uuringud näitevad, et alustada ei ole kunagi hilja.

Ka rehabilitatsioonis on raskuste tõstmine au sees. Uuringud on näidanud ka seda, et vanematel inimestel on selline treenimisviis madala riskiga ja heade tulemuste saavutamiseks ei tohiks karta suuremaid raskusi. Ka on see suure tõenäosusega teadmata, et osteoartriidi ja osteoporoosi raviks – kahe haiguse, millel on suured negatiivsed mõjud elukvaliteedile – on raskuste tõstmine leevenduseks, aidates isegi neid haigusi niiöelda ümber pöörata.

Jõutreeningu terminid

„Vastupanuga“ treenimine – iga treeningu viis, mis suurendab jõudu kasutades vastupanu. Võib sisaldada raskusi, masinaid, linte või ka keharaskust/gümnastika taolist treeningut.

Raskustega treenimine – treeningu viis, mis kasutab raskusi nagu kang, hantlid või ka mõningad masinad ,et tõsta lihastugevust

Tõstmine – ka olümpia ala, mis koosneb kahest tõsteviisist – haaramisest ning jõnksust

Jõutõstmine – jõutõste sisaldab endas kükki, surumist ja tõstet.

Jõutreeningu kasutegurid

  • Parendab luu taastumist
  • Suurendab liigeste stabiilsust ja aitab ennetada vigastusi
  • Suurendab peene kehamassi olekut
  • Kiirendab metabolismi
  • Tõstab enesekindlust ja eneseväärikust

http://bit.ly/2aOd73f

Niiet trenni raskusi tõstma!

Kelli Koppelmann
Eviva OÜ