E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Pärnu mnt 317, 0 korrus. E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Miks me raksume?

Oled sa kunagi venitades või oma käsi sõrmsoengus olles peopesad endast eemale viinud, käsi välja venitanud ning kuulnud rakse? Selline heli tekib kui liigeste ümbert vabanevad gaasid ning vedelikud – sama heli, kui shampanja pudelilt eemaldaval korgil.

Raksude olemuse põhjus.

Liigesed on kahe luu kokkusaamispunkt, mida hoiavad koos erinevad koed ning sidemed, samuti on meie liigesed ümbritsetud selgest läbipaistvast koevedelikust. Kui venitada või painutada oma sõrmenukke tingib see liigeste luude lahku tõmbumise, seda tehes venitatakse ka liigeseid ümbritsevat sidekudet.

Venitades liigeskapsilt suurendad sa viimase mahtu. Kui suurendada mahtu väheneb surve. Kui aga surve koevedelikus langeb, siis gaasid, mis on vedelikus lahustunud, kogunevad uuesti ning moodustavad mulle läbi kavitatsiooni. Kui liiges on küllalt kaugele venitatud, langeb liigeskapslis olev rõhk nii madalale, et mullid lõhkevad – nii tekibki heli, mida seostame luuraksudega.

Kahjulik või mitte? 2097569257_1382602712

Liiga tihe raksutamine toob kaasa pehmekoe kahjustused ning haardejõu langemise, kuid üldiselt mitte nii suurel määral, et see meie elu segaks – kui tegemist pole just tippsportlasega. Vahel on niinimetatud raksutamine lausa kasulik ning vajalik nagu massaažis olles ning kiropraktiku juures käies. Kui seda ei tehta liiga tihedalt ning lubatakse organismil ka oma jõududega hakkama saada, pole sellest kahju vaid pigem kasu.

Siiski peaks raksutamise jätma proffessionaalide hooleks ning pidama meeles,et kui vastupandamatu soov on sõrmi venitada siis võiks neid tõmmata vaid liigese kasvu suunda – risti suunas raksutamine on sidekoele traumeerivam ning vanemas eas võivad seetõttu tekkida kergemalt liigesprobleemid.

Päikest ning positiivsust!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ