Registreeri massaaž‎ile

Liitu Uudiskirjaga

Luupus

Luupus on krooniline autoimmuunne haigus, mille puhul keha immuunsüsteem muutub hüperaktiivseks ja  ründab normaalseid terveid kudesid. See tipneb põletiku, paistetuste ja kahjustustega liigestes, nahal, veres, südames ja kopsudes.

Normaalsetes tingimustes tekitab meie keha antikehasid/antigeene, mis aitavad viiruste ja bakteritega võidelda. Luupusega kaasneb aga immuunsüsteemi võimetus vahet teha antikehade ja tervete kudede vahel. See viib aga immuunsüsteemi segadusse ja tulemuseks on, et antigeenid hakkavad töötama tervete rakkude vastu, põhjustades paistetust, valu ja kudede kahjustusi.

Iga kehaosa võib olla luupusest mõjutatud – nahk, liigesed, aju, kopsud, neerud, veresooned ja teised siseorganid.

Luupuse eritüübid5nztabh4.slm

On olemas mitmeid eritüüpe luupust, kuid siin artiklis viidatakse peamiselt süsteemsele arütematoossele luupusele, mis ongi siis immuunsüsteemi poolt põhjustatud süsteemne sidekoe- ja veresoonte haigus.

Eristatakse ka nahapealset, medikamentidest tingitud ja vastsündinute luupust.

 • Nahapealne luupus tähendab nagu nimigi ütleb, et probleem jääb naha peale. Välja lööb lööve nahale, kaelale ja peanahale, see ei mõjuta siseorganeid.lupus-symptoms
 • Süsteemne arütematoossne luupus on üks tõsisemaid tüüpe kuna võib mõjutada ükskõik millist keha organit või organisüsteemi. On variante, kus luupus lööb välja ainult nahal ja liigestel, samas kui teised kannatavad nii liigeste, kopsude, neerude, vere ja/või südame kahjustusi. Tihtipeale iseloomustab seda tüüpi luupust perioodilised lahvatused ehk akuutne ja mitte äge periood.
 • Medikamentidest põhjustatud luupus tuleneb nagu nimigi vihjab teatud retseptravimitest ja põhjustab sarnaseid sümptomeid mis on eelnevalt kirjeldatud luupuse tüübil. Enamasti seostatakse seda tüüpi luupust teatud hüpertoonia ja südame arütmia ravimitega (mitte kõigiga – peamiselt hüdralasiini ja prokainamiidiga), samas on neid ravimeid veel, mis võivad luupuse välja tuua. Enamasti luupuse sümtomid vaibuvad kui ravimite võtmine lõpetada.
 • Üsna harv on juht, kui ema annab oma lootele edasi teatud antikehasid. Vastsündinul võib olla nahalöövet ja teisi komplikatsioone südame ning verega. Enamasti kaob lööve esimese kuue kuu jooksul.

Põhjustajad

Kindel luupuse põhjustaja ei ole teada. Kuid mõningad eksperdid arvavad, et luupus areneb erinevate faktorite koosmõjul nagu hormoonid, geenid ja keskkond

 • Arvatakse, et kuna 9 juhul kümnest on luupus just naistel on siin seos östrogeeniga. Kuna östrogeen on hormoon, mida seostatakse immuunsüsteemi tugevusega ja seetõttu on ka naistel luupust enam kui meestel. On leitud, et enne mensest ja raseduse ajal on luupus aktiivsem või lööb välja, kuna sel ajal on östrogeeni kehas enam. Siiski ei ole midagi kindlat tõestatud.
 • Ei ole leitud teatud geeni või geenide gruppi, mis tekitaks luupust. On küll leitud, et luupust leidub enam mõningates perekondades ja teatud geenid on tuvastatud kui luupuse arengu toetajad. Siiski ei ole need geneetilised ühendid üksinda luupuse eest vastutavad.

Kuid  peresiseselt on luupuse välja arenemise võimalus 20 korda suurem, kui sellest väljaspool ilma geenilise ajaloota.

Ja kuigi luupus tekib ka teistel inimestel, kel peres seda probleemi pole on seal tihtipeale teisi autoimmuunsüsteemi haigusi nagu türeoidiit (kilpnäärme põletik), hemolüütiline aneemia (punaliblede enneaegsest lagunemisest tingitud kehvveresus) või idiopaatiline trombotsütopeenia (vereliistakute vähesus)

 • Elemendid, mis võivad luupuse valla päästa: Ultraviolett kiirgus ja eriti UVB; Ultraviolettkiirgus pirnidest; Medikamendid, mis teevad meid päikesele tundlikumaks; Penitsilliin; Nakkused; Külemtus ja viirushaigused; Üleväsimus; Vigastused; Emotsionaalne stress; Rasedus; Suitsetamine

Ravi

Hetkel ei ole olemas täielikku ravi, kuid luupust saab siiski efektiivselt kontrolli all hoida ning selle probleemi käes vaevlejad saavad oma elu elada ka aktiivselt.

Peamiselt aidatakse teil pärast diagnoosi ennetada äkkpuhanguid; ravida akuutset perioodi; vähendada organitele tekkivat kahju ja teisi probleeme.

Ravimid võivad aidata teil : alandada paistetust ja valu, tugevdada immuunsüsteemi, vähendada või ennetada liigestele tekkivat kahju, balansseerida hormoone.

Igapäevaelu luupusegahome-remedy-for-lupus-800

 • Jälgi, et sa kasutaksid alati päikesekreemi
 • Söö mitmekesiselt ja vähenda suhkru tarbimist. Kalaõli aitab põletiku vastu, kuid näiteks lutsern võib põletikku hoopis suurendada
 • Valu vastu – niiske kuumus on liigestele hea, niiet (mulli)vannist võib suur kasu olla
 • Liigutamine – kõndimine, ujumine, aeroobika ja jalgrattaga sõitmine võivad aidata lihasatroofia korral ja vähendada osteoporoosi tekke riski
 • Rehabilitatsioon – nii füüsiline kui ka vaimne tasakaal on väga oluline, et tulla toime luupusega kaasneva stressiga
 • Ära suitseta!
 • Väsimus – piisav puhkus, ka keset päeva, aitab hoida olukorda kontrolli all

Info : http://www.medicalnewstoday.com/info/lupus

Enamik luupuse patsiente suudavad elada oma elu peaaegu samamoodi edasi, kui enne haiguse välja löömist, seda aga siis kui nad ennast hoolikalt jälgivad ja piisavalt puhkavad ning teadlikult liigutavad.

Inimestel, kel ei ole luupust ei oska teinekord arugi saada, kui raske on päevast päeva selle pideva valuga toime tulla, mis kehas valitseda võib. Mõni päev on kõik hästi ja valu pole, samas kui teine päev oled pikali maas ja ei suuda midagi teha, sest olemine on niivõrd halb…

Loodan, et teie immuunsüsteem on terve ning tugev ja ei pea igapäevaselt mõne haigusega rinda pistma.

Positiivsust ja tervist!
Kelli Koppelmann
Eviva OÜ