E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Pärnu mnt 317, 0 korrus. E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Lümfisüsteem ja lümf

Üsna mitmel juhul mainin ma sõna lümfisüsteem ja et see on meie immuunsüsteem. Mida ta aga siis õieti teeb ja kus paikneb ?

Faktiliselt rääkides ei ole lümfisüsteem meie ainus immuunsüsteem vaid selle suur osa, aidates meil võidelda erinevate nakkustega. See süsteem on üsna sarnane veresoonkonnale nii ehituselt kui ka klappide töölt.  Lümfisooned koguvad vedelikku, mida nimetataksegi siis lümfiks, erinevatest kehaosadest. Üsna sarnaselt veresoontele, suudavad lümfisooned kanda lümfi tagasi verre.

Lümf iseon värvitu, veetaoline vedelik, mis on rikas valgete vereliblede ehk lümfotsüütide poolest. Need rakud mängivad olulist rolli meie immuunsüsteemis, kaitstes meie keha infektsioonide vastu. Samuti aitavad nad meid kaitsta kasvajate kasvu vastu. Lümfotsüüdid tekivad ja ladestuvad lümfisõlmedes. Need sõlmed asetsevad üle meie kehade – peamised punktid asuvad kaenlaall, kubemepiirkonnas ja kaela ligiduses.

Lisaks mängivad lümfisüsteemis suurt tolli ka organid, milledeks on põrn, harknääre, adenoidid ja mandlid, samuti luuüdi.

  • Põrn asub meie roiete all vasakul. Ta toodab lümfotsüüte, ladestab terveid vererakke ja filtreerib välja kahjustatud vererakke ning baktereid.
  • Harknääre asub meie rinnal kaela piirkonnas – see on keskne teatud lümfotsüüdi tüübi arendaja.
  • Adenoidid ja mandlid asuvad kurgu taga osas, lümfoid koe piirkonnas. Need on meie ühed esimesed kaitseliinid, allaneelatavate või sissehingatavate pisikute osas.
  • Luuüdis asetsev lümf toodab punaseid vererakke, vereliistakuid ja valgeid vererakke.

(Tõlgitud lehelt Anatomy In Motion)OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ka massaaž käib lümfiga käsikäes – eriti traumade puhul. Kui tekib paistetus tähendab see seda, et lümfivedelik on kogunenud haiget saanud piirkonda, et aga kiirendada paranemist on hea paistetust ja põletikku selles piirkonnas alandada. Seda saab teha puhkust andes, asendraviga, lümfimassaaži tehes ning kinesioloogilist teipi kasutades.

Lümfimassaaž ise on väga õrn, pinnapealne ning aeglane massaaži vorm, kuna lümfisooned asetsevad üsna naha all ja seega pole tugevat massaaži nende mõjutamiseks tarvis. Peamine on aga tähele panna lümfisõlmi ja lümfi suunamise suunda – kui lümfi suunata vastu tema voolule suureneb paistetus veelgi.

Massaaž, trenn, õige toitumine ning haiguste välja ravimine toetavad kõik lümfisüsteemi tööd ja suurendavad haigustele vastupanuvõimet.

Lümfi koostise kohta leiate veel infot allolevast artiklist.

Päikest ning positiivsust

Kelli Palmiste

Eviva OÜ