E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Pärnu mnt 317, 0 korrus. E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Lümfimassaaž – erinevus tavamassaažist, seos tselluliidimassaažiga?

Antud info koostasin oma õpetaja Raili Raigu antud materjalidel. Kuna teema on väga spetsiifiline, palun kannatust ja ma loodan, et suudan küllalt selgelt ning võimalikult arusaadavalt seletada, millega tegu ja miks see on hea abi. Kindlasti lugege ka näidustusi ja vastunäidustusi – kui tekib küsimusi siis kirjutage julgelt.

Head info kogumist!

Mis on lümf?

Lümfi 2Lümf on koekappillaaridesse kogunenud koemahl – lümfisoontes asuv ja koevedelikust tekkinud läbipaistev vedelik. See koosneb vedelast osast (plasmast) ja rakkudest (vormielemendid), millest enamik on lümfotsüüdid (valgete vererakkude tüüp). Lümfi koostis muutub pidevalt vastavalt sellele, mida me sööme, kas me treenime või kui kiire on meie vereringe.

Põhimõtteliselt võib ütelda, et lümf on meie organismi oma immuunsüsteem, kuna tema ülesanneteks on võtta osa ainevahetusprotsessidest lümfi kaudu, osaleda organismi kaitsefunktsioonis ja osaleda vereloome funktsioonis. Peamised mõjud lümfimassaažil on vähendada paistetust, alandada põletikku, alandada valu ning tugevdada immuunsüsteemi.

Lümfi üldine koostis on järgmine:

  • valgud (mis põletike puhul kapillaaridest väljuvad), kaalium,kalitsium, kloor, glükoos, fibrinogeen ( hüübimisfaktor), lämmastik;
  • rasvad (seedetraktis, segunedes lipiididega paistab läbipaistev vedelik piimjana )
  • rakud
  • vesi

Kuidas lümfisooned töötavad?

Kõige lihtsam on vast ütelda, et lümfisooned töötavad veresoonte põhimõttel ehk siis klappide toel. Kogu kehas on suuremad lümfisõlmede kogumikud, millede ülesanneteks on:

  • lümfivoolu aeglustamine
  • immuunrakkude moodustamine (lümfotsüüdid T ja B rakud, mis hävitavad mikroobe ja kehavõõraid aineid, seal moodustatakse ka antikehi – immuunglobuliinid)
  • filtreerimine
  • lümfi koostise filtreerimine
  • lümfivedeliku vähendamine

Lümfimassaaž

Lümfimassaažil peab väga hästi teadma lümfiliikumise suundi kehas ning sõlmede asupaiku. Kuna tegemist on üldjoontes väga pinnapealse massaažiga, võib olla tunne nagu massöör ei teekski midagi. Kuna põhivõtted mõjutavad peamiselt pindmisi lümfisõlmi ja pindmist lümfisüsteemi on ka võtted vastavalt õrnad ning aeglased. Kui tavaliselt kasutatakse nahal paremaks libisemiseks õli siis lümfimassaažis kasutatakse kõige tavalisemat beebipulbrit.

Mõju on aga tugev ning igasuguste traumade ja tursete puhul hea lähenemisviis, ka on see hea näiteks rasedusaegsete tursete jaoks. Veel on olemas ka tugev lümfimassaaž, kuid see vajab kombineerimist sidumisega ning sellisel juhul on tegemist tõsisemate tursetega nagu elevantius tõbi või peale vähioperatsiooni tagajärjel tekkinud patoloogilise lümfodeemiga – sellisel juhul kindlasti minna vastava koolituse läbinud massööri juurde!

Peamised näidustused:

Tursed ; reumaatilised haigused ; Morbus Sudeck e traumajärgne luuhõrenemine ; plastiliste operatsioonide eel – ja järelravi ; posttraumaatilised tursed ; acne vulgaris ehk vinnitõbi ; rosaatsea  e näonaha haiguslik punetus ; couperosa näo põletikuline punetus ; näo ja silmate piirkonna tursed ; juuste väljalangemine ; immuunsüsteemi tugevdamine ; armiid muutuvad vähem nähtavamaks, väiksemaks, pehmemaks ; raseduse aegsed tursed ; lipidoos, lipoödeemid ; migreen ; ulcus cruris, CVI II ja III staadium; kroonilised lümfi äravoolu häired (primaarsed ja sekundaarsed).

* Vastunäidustused (absoluutsed): halvaloomulised kasvajad (võib teha arsti loal); akuutsed põletikud; südamepuudulikkus; tromboos; seletamatud nahamuutused; rasked neeruhaigused

* Vastunäidustused kaelamassaažile : südame rütmihäired; kilpnäärme liigtalitlus; Carotis-sinus sündroom ( unearteri kartus)

* Vastunäidustused vaagna-kõhu piirkonna massaažile : akuutsed haigestumised vaagna-kõhu piirkonnas; jämesoole põletikud; seletamatud valud; menstruatsioon; rasedus; kõhukinnisus

Nagu eelpool lühidalt kirjeldatud on lümfimassaaž väga erinev tavamassaažist, kuid mõju pole oma töövõtete poolest sugugi vähem võimas või tugev. Olen näiteks erinevate traumade puhul saanud hästi kombineerida tavamassaaži, lokaalse lümfimassaazi ja kinesioloogilise teipimise, mis üheskoos kiirendavad paranemist märgatavalt.

Kas tselluliidimassaaž ja lümfimassaaž on omavahel seotud?

Tselluliidimassaažis kasutatakse samuti lümfi liikumist ning järgitakse lümfivoolu suundi, kuid seda kombineeritakse enamasti kuppudega, mis kiirendavad nahaaluste protsesside tööd märgatavalt. Lisaks veel nii palju, et igasugune massaaž aitab tselluliidi vähenemisele kaasa, kuna ainevahetus kiireneb ning nahaaluseid kudesid töödeldakse mehhaaniliselt.

Lühidalt võib ütelda, et iga massaažiliik on teisega seotud, kuid kui suurel määral oleneb inimese soovist, tulemuse soovist ning tervislikust seisundist.

Nagu ikka loodan, et olen suutnud natukene teie uudishimu rahuldada ja ka uusi vajalikke teadmisi jagada.

Tahtke teada ja hoolige oma tervisest!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ