Pärnu mnt 317, 0 korrus. Kokkuleppel vahemikus E;T;N 17.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Lülisammas

Lülisammas on üks meie keha tähtsamaid osi. Ilma selleta, ei saaks me ennast sirgena hoida ega isegi lihtsalt püsti seista, kuna lülisammas annab meie kehale struktuuri ning  toetuse.  Samuti saame me tänu selgroole liikuda üsna vabalt ning ennast painutada. Lisaks kõigele eelnevale on lülisammas disainitud kaitsema meie seljaüdi.

Mida see endast kujutab ? Seljaüdi koosneb närvidest, mis on ühenduses sinu aju ja kogu ülejäänud kehaga, lubades sul kontrollida oma liigutusi. Peale liigutamise ei saaks ka ilma seljaüdita funktsioneerida meie organid. Just nendel põhjustel tuleks oma lülisamba eest hoolitseda, võiks isegi ütelda, et see on eluliselt tähtis, kui tahta elada aktiivset elu.

Lülisamba anatoomia

Selgroog koosneb 24 väikesest luulisest lülist, mis asetsevad üksteise peal, moodustades lülisamba. Iga lüli vahel on pehme, geelitaoline pehmendus ehk disk, mis aitab survet vähendada ning takistab lülisid üksteise vastu hõõrdumast. Iga lüli kinnitub teise külge sidemete kimbuga – sidemed ühendavad lüli, lüliga; kõõlused seostavad lihaseid lülidega.  Selgrool on ka liigesed (nii nagu küünarnukil või põlvel), mida kutsutakse fassetlihasteks/liigesteks.  Fassetliigesed hoiavad lülisammast koos ning annavad talle liikuvuse.

Igal lülil on auk keskel, niiet kui lülid asetsevad üksteise peal moodustavad nad õõnsa toru, mis kaitseb tervet sammast ja närvijuuri. Lülisammas ise on suur kogum närvkudet, mis transpordib sõnumeid ajust ülejäänud kehasse. Ja selleks, et su keha funktsioneeriks, vajad sa närve. Lülisambast väljub 32 paari närvijuuri ja väljuvad nad mõlemalt poolt läbi tühiku, mis asetseb kahe lüli vahel.

Lülisambal endal on kolm peamist segmenti: kaela (cervical), rinna (thorakal) ja nimmeosa (lumbal)

  • Kõige ülemine osa on siis kaelaosa, mis koosneb seitsmest lülist.
  • Rinnaku osa koosneb 12 lülist.
  • Nimmeosa 5, kuid vahel ka 6 osast. Kui teil on 6 nimmelüli ei avaldu see enamasti probleemina.

Lisaks veel asub nimmeosa all nn saba ehk ristluu. Ristluu on tegelikult grupp spetsiaalseis lülisid, mis ühendavad lülisammast vaagnaluuga. .

Lülisamba kuju

Normaalne lülisammas on S kujuline – see annab ühtlasema raskuse jaotuse ning aitab vastu panna igasugusele stressile.Lülisammas Eviva

  • Kaela osa kaardub kergelt sissepoole
  • Rinnaosa väljapoole
  • Nimmeosa jällegi sissepoole

Ja kuigi alumine osa lülisambast kannab enamikku keha raskusest, sõltub iga segment teiste osade tugevusest, et funktsioneerida korralikult.

Teadlikumalt pea püsti, selg sirgu ja samm hoogsaks!
Hoolige enda ja oma lähedaste tervisest!

Kelli Palmsite
Eviva OÜ