Lülisamba vigastused

Enamasti tähendab lülisamba vigastus traumaatilist lööki, mis tekitab lülisambas mõra, murru või diski nihke. Vigastuseks loetakse hetke, mil luu killud, diski materjal, sidemete rebend või muljumine jõuavad lülisamba pehmekoesse.

Enamasti tähendab selline vigastus murde, mõrasid ja survet lülidele, mis selle tagajärjel purustavad ja hävitavad närvi telgniite – mis kannavad mööda lülisammast signaale üles ja alla aju ning keha vahet. Kahjustused lülisambale võivad tekitada probleeme mõningates, kui ka kõigis sellistes närviniitides. Kahjustuse skaala ulatus liigub täielikust paranemisest kuni täieliku paralüüsini.

Ravi 1spinal_segments

Piisavalt kiiresti ning õigesti läbi viidud ravi  koos, vahel agressiivse, rehabilitatsiooniga võib minimaliseerida närvi süsteemi kahjustusi ning ka taastada limiteeritud liigutusi ning oskusi. Hingamiselundite komplikatsioonid on tihtipeale tunnuseks, et lülisambas on mõni vigastus.

Umbes üks kolmandik neist, kel on kaela piirkonna vigastus vajavad abi hingamisel ning sellised vigastused nõuavad hingamiselunditele toetust.

Rehabilitatsiooni programmid koosnevad füüsilisest teraapiast koos oskuste ehitamis tegevustega ja sotsiaalsetest ja emotsionaalsetest konsultatsioonidest ning nõuannetest.

Elektrilised stimulatsioonid närvidele, läbi närvi proteesi seadete, võivad taastada mõningaid funktsioone nagu põietöö, hingamine , köhimine, käte ning jalgade liigutused. Samas oleneb siin väga palju sellest, milline on lülisamba vigastuse ulatus ning tõsidus.

Prognoos

Lülisamba vigastusi loetakse kui täielikeks või mittetäielikeks.

Mittetäielik vigastus tähendab, et lülisamba võime edastada teateid ajust edasi ei ole täielikult kadunud. Sellisel juhul jääb inimesele mõningane motoorse sensatsiooni funktsioon alles ka pärast vigastust.

Täielikuks vigastuseks loetakse seda, kui puudub igasugune sensoorne ja motoorne funktsioon pärast vigastust. Siinkohal oleneb suur osa vigastuse suurusest ning  üsna palju ka  igapäevaset ravist – kui palju on võimalik taastada ning kuidas keha ravile vastab.

Kirurgija selleks, et vähendada kompressiooni lülisamba koele, kui luud on nihkunud või murdunud, on üsna vajalik, kuigi aeg, mil operatsioon ette võetakse võib üsna suurel määral erineda. Hetkel jälgitakse kas kiire operatsioon – 24 tunni jooksul pärast vigastust – näitab suurt muutust hilisemal paranemisel.

http://www.ninds.nih.gov/disorders/sci/sci.htm

PõhjustajadLcompressionfx

  • Vale asend asjade tõstmisel ning liigutamisel
  • Pidev istumine, seismine – sundasendid
  • Vähene ja vale treening
  • Kukkumised
  • Mõningad spordialad nagu jalgpall, korvpall, hoki, squash.. kõik kus on äkilisi liigutusi ning oht kokku põrgata teise sportijaga
  • Avariid jms

Vältimine

Kergemate vigastuste vältimiseks annab üsna palju ära teha. Selleks,et diskid ei nihkuks oma kohalt on suur roll igapäevasel ergonoomikal ning trennil. Kui te peate tõstma asju siis tuleb tõsta jalgadega. Kui te teete trenni, treenige kindlasti kogu korsettlihaskonna süvalihaseid, sest just need väikesed skelettlihased on kõige olulisemad oma töös hoidmaks meie lülisammast paigal. Oluline on näiteks teha kiire selja väsimise puhul süvakõhulihaseid, sest kõhulihased toetavad selga ja vastupidi.

Hoolige enda ja oma lähedaste tervisest

Kelli Palmiste

Eviva OÜ