Registreeri massaaž‎ile

Liitu Uudiskirjaga

Lihased

Lihaste struktuur

Lihase baas funktsioon on tekitada jõudu,teiseks annavad lihased organismile kuju. Anatoomiliselt ja funktsionaalselt võib lihaseid jagada kahte tüüpi, siledad ning vöödilised

Vöötlihaseid saab edasi jaotada skelettlihaskonnaks ning südamelihasteks.

Olenemata aga tüübist jagavad kõik lihaseid järgnevaid põhilisi omadusi:Lihased_nimetustega3

  • Juhtimisvõime: Lihasel on võime juhtida potensiaalset tegevust
  • Ärrituvus : Kui lihast stimuleerida siis ta reageerib
  • Kokkutõmme: Lihas võib lüheneda või tekitada pinget kinnitustes
  • Lõdvestus: Lihas võib minna pärast kontraktsiooni tagasi puhkekonditsiooni
  • Venitatavus: Lihast võib venitada välise jõu mõjul. Lihas ei saa kahju, kui teda ei venitata üle füsioloogilise piiri.
  • Elastsus: Lihas hakkab venitamisele vastu ja taastub oma esialgsesse asendisse, pärast passiivset või aktiivset venitamist.

Silelihast ja vöötlihast saab üsna kergesti eristada erinevat moodi – ka välimuselt. Näiteks silelihas koosneb siseelundite seinu vooderdavatest silelihasrakkudest, ning mikroskoobi all paistab silelihas üsna ilmetu. Vöötlihas aga sisaldab proteiini ridasid – müofibrille, mis asetsevad üksteise osas paralleelselt, see toob esile ka vöödid. Südamelihaseid saab eristada skelettlihastes välimuse ja funktsiooni erinevuse osas, nagu näiteks loomuomane kontraktsioon.

Lihasstruktuur ja kontraktsioon

Skelettlihaseid on erinevaid suurusi ja kujusi. Väiksed silmalihased sialdavad kõigest mõnisada rakku, samas kui reiel asuv külgmine pakslihas võib sisaldada sadu tuhandeid lihasrakke.

Lihaskuju oleneb üldisest arhitektuurist, mis omakorda aitab defineerida lihase funktsiooni.

Mõningad lihased näiteks tuharalihas on üsna tihe ja paks, samas kui rätseplihas on pikk ja üsna peenike, ja mõnigad teised näiteks sõrmede sirutajalihased omavad pikki kõõluseid.

Sellised erisused aitavad skelettlihaskonal töödata efektiivselt ja üsna laias skaalas

Näiteks paksemad lihased suure läbilõikepinnaga võivad tekitada üsna suure jõu; pikad lihased võivad kontrahheeruda pikkadel distantsidel ning arendada kõrgemaid kiirusi lühenemisel; pikkade kõõlustega lihased  katavad üsna suure ampluaaga liigutusmehhanisme, samal ajal ainult kasutades väikest liigutuse osa lihastes ja kõõlustes.

http://on.fb.me/1M4Dg7e

Lihaskujuslide0127_image016

Lihaskiud võivad asetseda kolmes struktuurses baasmustris; pikad, lühikesed ja laiad.

  • Pikad lihased esinevad enamasti jäsemetel – keskmist osa nimetatakse lihasekõhuks, jämedamat algusosa peaks ja peenemat vastasosa sabaks.
  • Kühikesed lihased asetsevad peamiselt kerel, külisambalülide ja roiete vahel.
  • Laiad lihased ühendavad ülajäset kerega või paiknevad kehaõõnte seintes.

http://bit.ly/1Efm7bz

Millest lihas koosneb? 

Umbes 85% lihasmassist koosneb lihaskiududest, ülejäänud 15% on enamjaolt sidekude. Lihas on korraldatud ja suuresti ka kujundatud just sidekoe poolest. Lihases ongi sidekude see, mis on suuresti vastutav jõu ülekannete eest, näiteks kõõluse kaudu luule ülekantud jõu osas. Sidekoe elastsus ja venitatavus aitab lihasele suunatud jõu suuvalt üle kanda ning lihas tõmbub pärast venitamist oma esialgsesse olekusse tagasi.

http://on.fb.me/1M4Dg7e

Siit ka oluline teadmine, et lihasrebestuse tagajärjel tekkinud armkude ei ole nii veniv kui tava sidekude ning lihas tundub seetõttu ka jäigem ja kinnisem.

Lihase ümbris

Lisaks ümbritsevad meie lihaseid erinevad lihaskoe osad, mis on vastutavad lihase ümbritsemise, omavahelise kinnitumise ning eraldamise eest.Iga lihaskiud on ümbritsetud õhukese sidekoelise kestaga – endomüüsiumiga. Lihaskiud koonduvad kimpudeks, mis on omakorda varustatud sidekoelise ümbrisega perimüüsiumiga. Kogu lihast ümbritseb aga sidekoeline kest epimüüsium – liites lihaskiudude kimbud kokku, annab epimüüsium lihasele kuju.

http://bit.ly/1Efm7bz

Meie lihase tööd mõjutavad väga paljud erinevad faktorid teiste hulgas lihaskiud, lihaskuju, funktsioon ja liigutuse kiirus. Oluline on aga huvituda oma tervisest ning teada põhilist, et osata oma kehaga paremini toime tulla.

Ja kui ka mie organismi lihaste ABC ei tundu vajalik, sest kõik ju toimib teadmistes hoolimata on siiski imeline teada, kui lihtne ja samas keeruline on meie organism ja kuidas üks võin teine osa meie kehast mõjutab igapeäva elu.

Terveid lihaseid!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ