E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Pärnu mnt 317, 0 korrus. E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Külmunud õlg

Mida tähendab kui sul on külmunud õlg ?

Sellise probleemi puhul õla kapsel pakseneb ja muutub jäigaks ning koed tihkenevad ja käigastuvad. Samuti on täheldatud, et külmunud õla puhul on liigeses vähem liigesevedelikku.

Külmumine

Külmumise staadiumis annab su õlg aina enam ja enam valusalt tunda. Mida valusamaks olukord läheb seda enam kaotab su õlg oma liigutus raadiust – see kestab enamasti 6 nädalat kuni 9 kuud.

Külmunud

Valu võib isegi suureneda, kuid jäikus jääb omale kohale. Selle aja jooksul (umbes 4- 6 kuud ) on igapäevane liigutamine üsna raske. Siinkohal muutuvad muidu hästi paindunud ja veninud koed paksuks, jäigaks ning põletikuliseks.

Sulamine

Üla liigutus raadius pareneb aeglaselt, täielik taastumine või sellele ligilähedane staadium võib võtta 6 kuud kuni 2 aastat.

Mis on põhjused?

Põhjustajaid ei suudeta täielikult mõista ja ei ole leitud otset seost mõne spordiala või liigutuse tegemisega. Aga on olemas mõningad faktorid, mis võivad sind riskigruppi liigitada.

  • Diabeet – umbes 10-20 % diabeetikutest on kogenud ka külmunud õla sündroomi
  • Liikumatus – Külmunud õlg võib tekkida, kui õlg on olnud liikumisvõimetu mõnda aega – näiteks pärast operatsiooni, murdu või muud vigastust. Mis on ka üks põhjustest miks õla liigutama hakkamine võimalikult kiiresti on nii oluline.

Milline on ravi?xfrozsho

  • Enamus inimesi paranevad üsna lihtsate harjutuste tegemise läbi. See on valus kuid efektiivne
  • Aspiriin ja ibuprofeiin alandavad paistetust ning valu
  • Füsioteraapia ning massaažiteraapia – Teatud harjutused aitavad taastada liigutamist, massaaž aitab lihaseid lõõgastada ning teatud venituste tegemine aitab hiljem paremini kliendil endal harjutusi läbi viia. Samuti väheneb valu ning paranemine kiireneb märgatavalt.
  • Kirurgiline lähenemine – kui mitte miski ei aita võib vaja minna kirurgilist sekkumist
  • Manipulatsioon tuimestuse all – Selle protseduuri ajal sa magad, samal ajal sunnib arst su õlga liikuma, mis põhjustab kapsli ja armkoe venimist ning rebenemist. See aitab vähendada tihkenemisi ning suurendab õla liikumisraadiust.
  • Õla artroskoopia – siinkohal lõikab arst läbi tihkenenud kohad õlakapslis.

https://www.facebook.com/pages/Anatomy-In-Motion/147107135344108

Külmunud õlg on ebamugav ja valulik probleem, millega saab ise üsna palju tegeleda. Kui aga abi on vaja saab massöör või füsioterapeut teid kindlasti aidata. Viimaseks võimaluseks siis jätta operatsioon. Sest sellega kaasnevad omakorda paranemisperiood, armistumine ja samamoodi vajalik taastusravi.

Mõnusat liigutamisraadiust!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ