E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Pärnu mnt 317, 0 korrus. E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Diastaas ehk kõhu sirglihase lahknemine

Üsna tavaline seisund raseduse ajal ning pärast, mis juhul parem ning vasem pool kõhusirglihasest eemalduvad teineteisest, keha keskjoonelt. See juhtub, kuna kõhu seina funktsioon ja tugevus on vähenenud, põhjustades vahel ka alaselja valusid ning vaagna ebastabiilsust

Kuidas rasedus diastaasi tekitab?

Keskjoone laienemine ja kokkutõmbumine toimub, kui emakas lükkab ennast kõhu vastu ja samal ajal toimub rasedus hormoonide tõttu sidekoe pehmenemine. Kui keksjoon on enam kui 2 või 2,5 sõrme laiune, loetakse seda probleemseks. Diastaas võib ilmneda igal ajal raseduse teisel poolel, kuid enamasti on seda näha pärast rasedust. See on täiesti normaalne seisund ja seda ei pea kartma.

Kas sirglihase lahknemine juhtub iga raseduse ajal?

Väikene lahknemine juhtub alati ja on täiesti normaalne, diastaas ise ilmneb aga umbes 30 % rasedustest. Mõningatel juhtudel sulgub vähema kui 2 sõrme laiune keskjoon spontaanselt, kuid paljude jaoks püsib koe laius liiga lai, põhjustades probleeme. Diastaas võib samuti tekkida imikutel ja täiskasvanutel, kui neil on toimunud ülemäärane sisikonna rasvumine. Hea uudis on see, et õige tegutsemise korral saab kõhulihased jälle tagasi oma kohale. 

Kui mul on olnud eelneva rasedusega diastaas, kas see tuleb jälle?

Kui te olete eelneva rasedusega kogenud diastaasi, on tõepoolest suurem tõenäosus, uue raseduse ajal seda samuti kogeda – samuti on oht, et iga järgneva rasedusega lahknemine süveneb. Siinkohal märgiksin veelkord ära, et iga rasedus tekitab mingil määral kõhulihaste lahknevust, tegutseda suuremalt võiks aga siis, kui pärast enam kui poolt aastat ei ole enam kui 2,5 cm suuruse vahe vähenemist märgata. 

Millisel juhul olen niiöelda riskigrupis?

Naised, kes ootavad mitmikuid, pisikesed naised, samuti need, kel on süvenenud nimmelordoos või kui (süva)kõhulihased on lihtsalt nõrgad. Valed harjutused ning süvalihaste treenimata jätmine on siinkohal kndlasti tähelepanu all.

Millised on kõige tavalisemad müüdid diastaasi puhul:

 • Diastaas põhjustab püsivat kahju sinu kõhule
 • Lahknemine vajab alati kirurgilist sekkumist
 • See tähendab püsivat kõhu pungil olemist, ehk „emme kõhtu“
 • Diastaas põhjustab alati valu
 • Kõhulihased on alati pärast sünnitust nõrgemad

Kõik need tähelepanekud on rohkemal või vähemal määral valed!

Kuidas diastaasi testida?

 • Lama lõdvestunult selili.
 • Aseta üks käsi oma pea taha ja teine kõhule nii,et su sõrmed on risti kõhu sirglihase ja talje vahel – naba piirkonnas
 • Kui su kõhulihased on lõdvestunud, tõsta pead nii palju, et lõug on rrinnal ja vaatad nö oma naba, nüüd vajuta kergelt sõrmedega kõhtu.
 • Liiguta oma sõrmi üles ja alla, mööda keskjoont, tunnetades paremat ja vasemat poolt oma kõhu sirglihasest. Testi nii naba alust kui ülemist piirkonda.

NB!  Kui sa ei aktiveeri korralikult oma lihaseid võid sa jõuda valele järeldusele, et sul on diastaas. Jälgi fakti, et kui su rinnakorv liigub vaagnale ligemale, siis peaks kõhu sirglihaste vaheline joon vähenema. Ära satu paanikasse, kui tunned „auku“ esimestel nädalatel pärast sünnitust. Absoluutselt kõigi sidekude on pärast sünnitust lõtv.

Taastudes, tõmbub su keksjoon aeglaselt oma tavapärasesse elastsusesse ja pingestatusesse tagasi. „Auk“ muutub väiksemaks ja kui sa teed õigeid harjutusi ka kitsamaks.

Mõningad harjutused, mida tuleks vältida, kui teil on diastaas:yoga-extended-triangle-400

 • Liigutused, kus ülakeha viiakse küljele alla ja sama kehapoole käsi sirutub kehast eemale ( kõige ülemine pilt)
 • Harjutused, mis tähendavad suurel harjutuste pallil selili lamamist
 • Jooga harjutused, mis venitavad kõhulihaseid – nagu “lehma”harjutus ( keskmine pilt), kõik tagasipainutused (nt alumine pilt) 
 • Kõhulihaste harjutused, mis tähendavad lülisamba tõstmist põrandalt nagu istessetõus, istessetõus küljele, jalgratas jmt (nagu on näidatud punase ristiga pildil allpool)
 • Kõik harjutused, mis tähendavad, et su kõhu sein paisub harjutuse vältel
 • Väga raskete asjade tõstmine ning kandmine
 • „Neljajalgsed“ (käpuli) harjutused ilma korraliku kõhu toetuseta
 • Intensiivne köhimine, ilma kõhu toestuseta

Vahel soovitatakse alustada kõhulihaste „treenimist“ ilma, et tõstaksite enam kui oma pead maast lahti, kuid enamasti ei treeni see kõhtu ja harjutab sisse vale tehnika – sellisest „treenimisest“ ei ole kasu.

Artikli info tõlgitud lehelt http://bit.ly/ZQwytu

UntitledPraegusel ajal räägitakse last ootavatele emadele üsna palju erinevatest rühiprobleemidest ja võimalustest nende vältimiseks, kui teil on aga infot vähe ja tahate harjutusi, mis teid aitaksid uurige lisa nendelt lehtedelt http://www.teraapiakoda.ee/rasedatele.html ; http://www.kohukliinik.ee/tags/diastaas või konsulteerige oma treeneriga. Ka mina olen läbnud diastaasi sulgemise koolituse ning oskan määrata diastaasi, juhendada harjutusi, sulgeda mehaanliselt ning aidata kasa teipimisega. Olen ka läbinud benkung sidumise, kuid kuna mul endal vajalikku salli pakkuda pole, peaks see endal olema muretsetud. 

Massaaž aitab teid samuti – esiteks hoiab ta teie rühi paigas enne rasedust ning raseduse ajal aitab leevendada ülepingest tulenevaid probleeme ja valmistuda ka sünnituseks. Hiljem on see hea moodus magamatusest ning imelikest sundasenditest taastumiseks.

Peamine on, et te ei treeniks ennast valesti aidates nii diastaasi veelgi süvendada. Seega tasub jälgida rühti, vajadusel kasutada toetuseks kinesioloogilist teipi, käia massaažis, teha teadlikku trenni nii enne rasedust, raseduse ajal, kui ka pärast – armastage oma keha ja ta vastab samaga.

Imelist rasedusaega ning trimmis kõhtu hiljem

Päikest ning positiivsust!

Kelli Koppelmann
Eviva OÜ