E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Pärnu mnt 317, 0 korrus. E;T;N 16.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Diabeet ja (dieet) toitumine

Diabeediks loetakse seda, kui su vereglükoosi tase ehk veresuhkur on liiga kõrge. Tegemist on meie peamise energia allikaga, mis tuleb toidust. Järgmiseks on oluline insuliin – see on hormoon, mida toodab pankreas, et aidata toidust saada kätte glükoos, mida me omakorda energiaks kasutada saame. Vahetevahel ei tooda aga sinu keha insuliini piisavalt või üldse mitte ning glükoos püsib lihtsalt sinu veres, kuid ei jõua rakkudeni ja aja jooksul saab sellest sinu keha jaoks suur probleem.

On erinevaid tüüpe diabeete: 1 tüüp, kus keha ei tooda insuliini ning selle võtmine on isiku jaoks oluline iga päevaselt.
2 tüüp, ei tooda insuliini või ei oska seda hästi kasutada ning see on enim levinud diabeedi tüüp.
Rasedusdiabeet ilmneb mõningatel lapseootel naistel ja enamik juhtudel kaob see pärast lapse sündi. Siiski tuleks olla teadlik, et juhul kui sul on see diabeet olnud, võib hiljem 2. diabeedi tüüp sind kergemini kimbutama tulla.

Milliseid terviseprobleeme võib ilmneda diabeediga inimestel ? Aja jooksul võib kõrge veresuhkru tase viia ühe või mitmeni järgnevaist

• Südame probleemideni
• Atakkideni
• Neeruhaigusteni
• Silmaprobleemideni
• Hammaste probleemideni
• Närvikahjustusteni
• Probleemideni jalgadega (õhuke nahk, paistetus, valulikkus, tundlikkus, raske käia) http://bit.ly/2kZCORj

Kuidas ennast siis toiduga aidata, et pankreas oskaks insuliini toota ja keha seda omastada ? Tuleks süüa näiteks

• Pudelkõrvitsat . Tegemist on ülimalt kasuliku taimega, mida kutsutakse lausa taimseks insuliiniks, kuna aitab alandada uriini ja veresuhkru taset.

• India tikker ehk Amla tikker. See karusmari sisaldab endas palju vitamiin C-d ja on üks väga võimas mari. Kui segada üks teelusikatäis tikrimarja ja tassitäis pudelkõrvitsa mahla ning võtta seda kahe kuu jooksul iga päev sisse, peaks veresuhkru tase alanema.

• Must ploom ehk Jambul või Jamun. Seda vilja peetakse diabeedi ravis väga väärtuslikuks, kuna tema mõju pankreasele on suur. Nad kontrollivad, et patoloogiline tärklise konversioon suhkruks oleks normaalne ning glükoosi produktsioon suurenenud. • Greip. Diabeetiku sõber, seda vilja peaks lausa üleüldiselt enam tarbima, et diabeeti oleks vähem. Söö kolm greipi kolm korda päevas, seda aga AINULT siis kui sul on kõrge veresuhkur. Tavapäraselt ennetamiseks võib süüa kuni kolm vilja päevas.

• Lambalääts. Need seemnelised erinevates doosides nii 25 g- 100 g päevas, alandavad reaktiivset hüperglükeemiat. Diabeetikud võiksid läätsi tarbida regulaarselt, kuna see suudab suuresti vähendada kolesterooli, triglütseriidi ja glükoosi taset. • Kikerhernes. Kikerherne vedeliku tarbimine aitab suurendada glükoosi tarbimist nii normaalsel tasemel inimestel kui ka diabeedikutel.
Kui seda süüa dieedi osa täiendina, suudab kikerherne ekstrakt patsientide seisu parendada ja vähendab insuliini vajadust 20 ühiku võrra päevas.

• Must kikerhernes. Kui diabeet on alles kergekujuline siis kasuta kaks teelusikatäit mustade kikerherne idusid, lisaks pudelkõrvitsa mahlale koos teelusikatäie meega. Soovituslikult kord päevas kolme kuni nelja kuu vältel.

• Portulak ehk mururoos. Tarbige teelusikatäis mururoosi seemneid koos veega kolme või nelja kuu jooksul. See aitab suurendada insuliini taset ja seega ravida diabeeti. http://bit.ly/2yyPx75

Kindlasti ei soovita ma jätta tablette võtmata, kuid nii mõnelgi juhul aitab oma toidulaua rikastamine ravimite koguseid vähendada, mis ei ole kunagi halb.

Diabeedi puhul pole massaaž vastunäidustatud. Vastupidi jalgade raskuse puhul aitab kerge massaaž ebameeldivaid tundeid leevendada ning kui nahk on juba õhemaks muutuv on hea kasutada rasvasemat kreemi/õli, et nahka toita. 

Püsige terved!

Kelli Koppelmann
Eviva OÜ